MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Finanse

Jak zarabiać na inwestowaniu w sztukę?

Giełda, lokaty, nieruchomości czy złoto – to jeszcze nie wszystkie sposoby na pomnażanie pieniędzy. Aktualnie dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się również dzieła sztuki. Jak można na nich zarabiać?

Inwestowanie w sztukę jest stare jak świat. Możni tego świata często wspomagali artystów, skupując od nich również ich dzieła, które szybko stawały się bardzo kosztowne.

Dzisiaj nadal taka metoda pomnażania pieniędzy jest popularna, ale wcale nie musimy być bogaczem, aby inwestować w dzieła sztuki. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, warto wiedzieć, jak można zarobić na niej najwięcej.

Sztuka, która zyskuje na wartości

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jak dobierać dzieła, które zyskują na wartości. Dla laika może być to początkowo sporym problemem, ale możemy wspomagać się również pomocą ekspertów w tej dziedzinie, na przykład wybierać się na aukcje sztuki, aby tam zobaczyć, co sprzedaje się najlepiej.

Inwestorzy chcący ulokować swoje pieniądze w sztuce mają do dyspozycji dwa główne rozwiązanie – kupowanie dzieł znanych twórców albo wspieranie młodych, nieznanych jeszcze szerzej artystów. Co jest lepszym wyborem?

Gdy dysponujemy większymi sumami, warto pomyśleć o zainwestowaniu w dzieła znanych twórców, które już teraz mają większą wartość i tylko będą ją podwyższały na przestrzeni lat. Musimy liczyć się jednak ze sporymi kosztami – od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za dzieło.

Druga opcja, która nie wymaga tak wysokich opłat, to kupowanie dzieł mało znanych, ale przyszłościowych artystów, których dzieła mogą za jakiś czas znacząco zyskać na wartości. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardziej ryzykowne posunięcie.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów

Przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w dzieła sztuki warto także szukać pomocy ekspertów w dziedzinie sztuki, ale też inwestycji.

Możemy dowiedzieć się od nich, jacy artyści zasługują na uwagę, jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjnych, czy też, kiedy warto kupować i sprzedawać dzieła, aby zarobić na nich jak najwięcej.