MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Finanse

Pozytywne strony dawania kieszonkowego dziecku

Kieszonkowe dla dziecka to temat, który wzbudza sporo emocji już od wielu lat. Wielu rodziców uważa, że wydzielanie pociechom drobnych pieniędzy na ich własne wydatki potrafi ich sporo nauczyć, między innymi oszczędzania i odpowiedniego dysponowania finansami. Jednak inni uważają, że to rodzice są odpowiedzialni za zaspokajanie wszelkich potrzeb dzieci, a zabiegi takie wcale nie uczą ich odpowiedzialności. Nic dziwnego, że niejednej osobie nasuwa się pytanie, czy kieszonkowe w dzisiejszych czasach ma jeszcze jakiś sens?

Kieszonkowe dla dziecka – czy warto?

Czym tak w ogóle jest kieszonkowe? Zazwyczaj odnosi się ono do systematycznego wypłacania dzieciom pewnej, drobnej ilości gotówki przez rodziców, którą mogą przeznaczyć na swoje zachcianki. Niekiedy za namową rodziców, dzieci odkładają część tych pieniędzy do skarbonki, aby uzbierać odpowiednią kwotę na jakiś gadżet lub grę. Wielu specjalistów przyznaje, że wprowadzenie do rodziny kieszonkowego to dobre rozwiązania – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieje się tak między innymi, ponieważ idea systematycznego wypłacania pociechom drobnej sumy pieniędzy pomaga w opanowaniu i uporządkowaniu comiesięcznych wydatków. Rodzicom też łatwiej jest przejawiać asertywność, gdy maluch chce kolejną zabawkę lub nastoletnia córka nową parę butów, których tak naprawdę nie potrzebuje. Kieszonkowe to tak naprawdę dla dzieci pierwsze pieniądze, którymi mogą dysponować – nie jest to jednorazowa większa kwota, ale comiesięczne lub cotygodniowe fundusze, które muszą im wystarczyć do następnej wypłaty. To doskonała okazja, aby przeprowadzić pociechom pierwsze lekcje o finansach.

Dawanie dziecku kieszonkowego – co może nauczyć?

Czego dziecko może nauczyć się dostając kieszonkowe? Między innymi planowania wydatków w taki sposób, aby nie wydać wszystkiego jeszcze pierwszego dnia. Dzięki temu, przed dokonaniem jakiegoś zakupu zastanowi się dwa razy, zanim zdecyduje się go kupić. To dobra nauka ustalania priorytetów, które pomogą zapanować nad lekkomyślnymi wydatkami. Sprawdzi się, zwłaszcza gdy pociecha do tej pory nie zważała na ceny pożądanych produktów. Kieszonkowe uczy też ponoszenia konsekwencji swoich wyborów, co z pewnością przyda się dzieciom w przyszłości. Jeżeli pochopnie wyda wszystkie pieniądze pod wpływem impulsu, będzie musiało czekać aż do następnej wypłaty bez dodatkowych zachcianek. To także dobre rozwiązanie, aby pociecha nauczyła się odkładać małe kwoty, aby w przyszłości kupić wymarzoną grę czy akcesoria.