MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Wyposażenie wnętrz

Inteligentne oświetlenie pokoju

Nowoczesne technologie stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób chętniej z nich korzysta. Jednym z ich zadań jest zwiększenie komfortu życia ludzi. Ogromny postęp zauważa się praktycznie w każdej dziedzinie życia – widoczny jest nawet w branży oświetleniowej. Jeszcze kilkanaście lat temu wszyscy korzystali z tradycyjnych żarówek, które pobierały duże ilości prądu i negatywnie wpływały na nasze środowisko naturalne. Obecnie dostępne są energooszczędne żarówki ledowe, a coraz większym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie inteligentne. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest oświetlenie inteligentne?

Termin inteligentne oświetlenie powoli staje się coraz bardziej znany. Co to takiego? To nowoczesny system, którego celem jest mobilne sterowanie światłem, za pomocą urządzeń elektronicznych takich jak telefon czy komputer. Kiedyś to innowacyjne rozwiązanie było stosowane głównie w budynkach użyteczności publicznej, takich jak hotele czy restauracje. Obecnie coraz więcej osób, decyduje się postawić na ten system także we własnym domu. Ponadto, jest ono dostępne w coraz bardziej przystępnych cenach, dzięki czemu prawie każdy może sobie na nie pozwolić. Jak działa inteligentne oświetlenie pokoju? Do jego obsługi wystarczy aplikacja zainstalowana na smartfonie. Za jej pomocą można włączać lampy, a nawet sterować natężeniem światła czy kolorem, bez wstawania z kanapy czy fotela. System ten nie wymaga podłączania kabli czy kucia ścian – wszystko odbywa się za pomocą Internetu. Konieczne jest tylko zamontowanie odpowiednik włączników lub użycie specjalnych żarówek, które mają wbudowany sterownik.

Oświetlenie inteligentne pokoju – czy warto? 

Czy warto postawić na inteligentne oświetlenie w swoim domu? Wiele osób, które już zdecydowało się na to rozwiązanie uważa, że tak. Przede wszystkim zapewnia ono domownikom ogromny komfort – jeżeli zapomniałeś zgasić światło w łazience, wystarczy, że zrobisz to za pomocą smartfona, którego zawsze masz pod ręką. To także sposób na oszczędność pieniędzy i zmniejszenie opłat za prąd – możesz tak ustawić system, aby światło gasiło się o konkretnych godzinach, na przykład jeżeli nie ma nikogo w domu. Pozwala ci też zmieniać natężenie światła według potrzeb, co również przyczynia się do oszczędności. Oświetlenie inteligentne zapewnia domownikom bezpieczeństwo – mogą oni włączać światła w konkretnych pomieszczeniach nawet jak są na wakacjach, co odstrasza potencjalnych złodziei.