MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Wyposażenie wnętrz

ABC ergonomicznej kuchni

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu, które wymaga specjalnego podejścia, jeśli chodzi o jej aranżację. Powinna być zarazem funkcjonalna i praktyczna oraz atrakcyjnie urządzona, aby przebywanie w niej sprawiało nam przyjemność. Niełatwo jest pogodzić te dwa elementy, chociaż jest to możliwe. Jak to zrobić? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które przydarzą Ci się podczas urządzania tego pomieszczenia.

Ergonomiczna i funkcjonalna kuchnia, czyli jaka?

Projektując swoją kuchnię marzeń, na samym początku warto zastanowić się nad jej funkcjonalnością, a dopiero potem zdecydować się na konkretne dekoracje. Dlaczego? Ponieważ nawet w najpiękniejszej kuchni, gotowanie i przyrządzanie posiłków nie będzie sprawiało nam przyjemności, jeżeli będzie ona po prostu niewygodna. O czym warto pamiętać? Ważne są takie elementy jak odpowiednie oświetlenie, wysokość blatów dopasowana do wzrostu domowników czy rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Przykładowo lodówkę, zlew oraz palniki wraz z piekarnikiem najlepiej umieścić blisko siebie, dzięki czemu wykonywanie wszelkich prac w kuchni będzie o wiele sprawniejsze.

Przytulna kuchnia postaw na dekoracje!

Jeżeli zadbałeś już o funkcjonalną i ergonomiczną aranżację kuchni, warto pomyśleć o dekoracjach. Nowoczesnym sposobem na ożywienie wnętrza są naklejki na ścianę, które wpasują się w stylistykę pomieszczenia oraz osobiste preferencje domowników. Wybrać można nalepki przedstawiające żywność lub napoje – na przykład filiżankę aromatycznej kawy lub atrakcyjne napisy, wprawiające domowników w doskonały nastrój.  Można też postawić na nietuzinkowe obrazy lub zawieszki dekoracyjne – na przykład utrzymane w stylu prowansalskim, przedstawiające przepisy kulinarne lub nowoczesne biało-czarne grafiki. Inną propozycją jest tablica na zdjęcia, na której można umieścić pamiątkowe fotografie rodzinne lub tablica kredowa, stanowiąca praktyczny gadżet dla domowników. Warto na niej zapisywać wiadomości dla innych członków rodziny, terminy ważnych wydarzeń lub po prostu listę produktów do kupienia.