MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Wyposażenie wnętrz

Jaki stół do małej jadalni?

Najważniejszym elementem każdej jadalni jest stół – to właśnie on znajduje się w centralnym miejscu tego pomieszczenia. To przy nim zasiada cała rodzina, aby zjeść wspólny posiłek. Nie brakuje też osób, które lubią w tej części mieszkania spędzać swój wolny czas, na przykład pracując czy odrabiając lekcje. Nic dziwnego, że wybór odpowiedniego stołu do jadalni jest dużym wyzwaniem. Czym należy kierować się podczas zakupów?

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybór stołu do małej jadalni wygląda na dosyć proste i mało skomplikowane zadanie. Jednak w praktyce, nie trudno tutaj o błąd, przez który przestrzeń ta będzie mniej atrakcyjna lub po prostu korzystanie z niej nie będzie tak komfortowe. Na jakie czynniki warto więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rozmiar stołu. Musi on być na tyle duży, aby znalazło się przy nim miejsce dla wszystkich domowników, a także dla odwiedzających gości. Jednak nie może przytłaczać pomieszczenia ani utrudniać swobodne przemieszczanie się po nim. Dlatego też w małych pomieszczeniach sprawdzą się stoły rozkładane. Stół w jadalni powinien być utrzymany w tym samym charakterze co kuchnia lub salon – jest to szczególnie istotne, jeżeli jadalnia jest otwarta na któreś z tych pomieszczeń. Musisz wiec zdecydować się czy będzie nowoczesny i minimalistyczny, na przykład wykonany z metalowej konstrukcji i szkła lub też klasyczny i tradycyjny – między innymi z litego drewna.

Wybieramy stół do małej jadalni

Jeżeli szukasz odpowiedniego stołu do jadalni, musisz też zdecydować o jego kształcie – czy będzie kwadratowy, prostokątny czy okrągły. Najbardziej standardowe i uniwersalne są modele prostokątne – często dostępne są w formie rozkładanych stołów. Ich szeroka gama pozwala na wybranie odpowiedniego mebla do każdego wnętrza. Stoły okrągłe są rzadziej spotykane i nie mają dużych możliwości rozkładania się, jednak zajmują one najmniej miejsca, a tym samym pozwalają na posadzenie największej liczby osób. Są bardzo bezpieczne, ponieważ nie posiadają narożników, więc chętnie decydują się na nie rodziny z małymi dziećmi. Sprawdzą się szczególnie w aranżacjach typu vintage lub klasycznych.