MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Finanse

Polski Ład – raj dla doradców podatkowych i radców prawnych

Polskie prawo z powodu ciągłej zmienności i stopnia zawiłości ma złą opinią wśród specjalistów z dziedziny finansów oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Ogromny poziom skomplikowania przepisów sprawia, że wiele podmiotów bez doradztwa podatkowego kompletnie sobie nie radzi. Zapowiadany program rządowy pt. „Nowy Ład”, przemianowany na „Polski Ład” w znacznym stopniu poziom wątpliwości i niejasności powiększa. Ekonomiści dostrzegają liczne wady z punktu widzenia różnych podatników.

Według ekspertów, doradztwo podatkowe w celu optymalizacji będzie potrzebne przedsiębiorcom i najlepiej zarabiającym, ponieważ to oni wbrew zapewnieniom o powszechnych korzyściach, będą ofiarami transformacji finansując zmiany i błędną politykę fiskalną zadłużonego państwa. Sytuacja każdego podmiotu prawnego jest unikalna, dlatego trudno już teraz przesądzać, które rozwiązania okażą się najbardziej korzystne w wieloletniej perspektywie.

Poszukiwanie nowych możliwości wiąże się niejednokrotnie z próbami przekształcania form własności lub zasad działania firm. Jest to zagadnienie trudne z powodu konieczności antycypacji skutków takiego działania. Obecnie obowiązujące ustawy podatkowe, zawiłe i trudne do zrozumienia  liczą ponad sześć tysięcy stron. Doradztwo podatkowe świadczone przez specjalistów pomocy przedsiębiorcom, którym zależy na optymalizacji procesów biznesowych poprzez dobór odpowiednich wariantów podatkowych, stanie się poszukiwanym instrumentem niezbędnym dla rentowności firm. Znajomość aktualnych przepisów, które pozwalają na zmniejszenie kosztów, a w konsekwencji płacenie niższych podatków jest domeną radców prawnych specjalizujących się w prawie podatkowym, gospodarczym, i to oni wraz z doradcami podatkowymi będą głównymi beneficjentami „Nowego Ładu”, co nadaje zmianie ironicznego wydźwięku.