MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Kuchnia

Co to jest ergonomia w kuchni?

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu – przygotowujemy w niej posiłki, spożywamy je oraz prowadzimy miłe rozmowy z innymi członkami rodziny. To miejsce powinno być nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale też praktyczne i funkcjonalne. Nie łatwo pogodzić wszystkie te cechy. Jak więc zaprojektować ergonomiczną i designerską kuchnię? Poznaj kilka praktycznych wskazówek.

Ergonomia w kuchni – jak ją osiągnąć?

Aby stworzyć ergonomiczną i wygodną kuchnię, warto starannie podejść do jej zaprojektowania na bardzo wczesnym etapie. W małych przestrzeniach należy zwrócić uwagę na to, aby utrzymać minimalne odległości między meblami, dzięki czemu wszystko będzie w zasięgu ręki. Warto zadbać o takie ułożenie szafek, aby można je było swobodnie otworzyć i nie kolidowały one z elementami takimi jak kuchenka, blat, zlew czy lodówka. Jednocześnie odległości te nie mogą być zbyt duże, ponieważ trudno by było przenosić w bezpieczny sposób gorące talerze. O czym jeszcze warto pamiętać, aby praca w kuchni była przyjemna? Warto wyznaczyć specjalne miejsce na spiżarnie, w której znajdują się przedmioty i produkty rzadziej używane oraz zapasu. Dzięki temu, nie będą one przeszkadzać w codziennej przestrzeni roboczej.

Co powinno znaleźć się w wygodnej kuchni?

Dysponujesz większą kuchnia i zastanawiasz się, co zrobić, aby korzystanie z jej było jeszcze praktyczniejsze? Warto wyposażyć ją w stół lub chociażby dodatkowy blat znajdujący się przy ścianie, który będzie pełnił taką funkcję. Dzięki temu, nie będziesz musiał chodzić z gorącymi potrawami za każdym razem do salonu czy jadalni. Na funkcjonalność tego pomieszczenia w dużej mierze wpływa też zlew – kierując się własną wygodą, warto postawić na model dwukomorowy. Dzięki dwom komorom będziesz mógł oddzielać brudne naczynia od aktualnie mytych. Ułatwia on też mycie większych garnków i patelni. Warto pamiętać, że dobra kuchnia jest przede wszystkim zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii – nie warto wiec kierować się jedynie pięknymi projektami znalezionymi w Internecie.