MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Motoryzacja

Wybór pomiędzy skrzynią automatyczną a manualną

Wybór pomiędzy skrzynią automatyczną a mechaniczną to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć decydując się na zmianę samochodu. W naszym kraju wciąż dominują skrzynie mechaniczne, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii zdecydowanie dominują „automaty”. Co wziąć pod uwagę, wybierając ten element układu przeniesienia napędu.

Czy skrzynie automatyczne są wygodne?

Zacznijmy od jednej z największych zalet skrzyń automatycznych – wygody. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z samochodem z tym elementem to być może nie masz dokładnych wyobrażeń, jak wygodne jest to rozwiązanie. Wystarczy wyobrazić sobie samochód, który nie gaśnie podczas ruszania (nawet pod górkę), czy wykonywania nawet najbardziej skomplikowanego manewru. Podczas jazdy Twoim głównym zmartwieniem jest sytuacja na drodze, a nie wsłuchiwanie się w obroty silnika i zastanawianie czy jedziesz na właściwym biegu. Również podczas wyprzedzania nie musisz martwić się o idealny moment do zmiany biegu, by wyciągnąć pełnię mocy z silnika – tym wszystkim zajmie się automatyka w Twoim silniku.

Czy „automaty” są bardziej awaryjne?

Oczywiście trudno mówić o skrzyniach automatycznych jako o jednej całości, bez rozgraniczania rodzajów i producentów. Jednak w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z na tyle dopracowanymi konstrukcjami, że raczej nie powinniśmy się obawiać przedwczesnego zużycia tego elementu. W większości przypadków i normalnej eksploatacji żywotność tego elementu jest obliczona na cały okres eksploatacji samochodu. W dodatku w międzyczasie to właśnie skrzynie manualne przeszły znaczną transformację, która je skomplikowała i przystosowała do większych mocy – m.in. wprowadzono sprzęgła dwumasowe. W rezultacie różnica w kosztach eksploatacji i napraw już nie jest tak znacząca.

Czy samochód z „automatem” pali więcej?

Będąc przy temacie wydatków na eksploatację – nie brakuje kierowców, którzy z jednej strony chcieliby spróbować samochodów z automatyczną skrzynią biegów, a z drugiej obawiają się tych przyrostów wartości spalania, o których krążą opinie. Okazuje się, że zupełnie niesłusznie, ponieważ nowoczesne skrzynie błyskawicznie zmieniają biegi (co było źródłem ataków na tę technologię) i robią to nawet lepiej, niż kierowca, dopasowując bieżące przełożenie idealnie do sytuacji na drodze i mocy oraz momentu obrotowego silnika. Dlatego rozważając zakup aktualnie produkowanego samochodu, nie warto zastanawiać się na wpływem automatycznej skrzyni biegów na spalanie.