MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Technnologia

Silikon – zastosowanie w wykończeniach wnętrz

Trwała elastyczność, wodoszczelność, a także łatwość użycia silikonu, jego dobra przyczepność do większości materiałów znajduje zastosowanie na każdej budowie, przy remoncie, pracach wykończeniowych i sanitarnych. Producenci oferują wiele rodzajów silikonów, od uniwersalnych- do użytku domowego, po silikony profesjonalne- do zastosowań specjalnych. Należą do podstawowych grup: kwaśnych- octowych i neutralnych, a podział wynika ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, który warunkuje jej właściwości i przeznaczenie uszczelniacza.

Kwaśne są łatwo rozpoznawalne po zapachu octu, który wydziela się w trakcie jego aplikacji.  Ten typ jest bardzo odporny na wysoką temperaturę i wilgoć, szybko wiąże, ale ma ograniczenia w zastosowaniu, ponieważ wchodzi w reakcje chemiczne z materiałami o odczynie zasadowym, np. wapnem. Nie nadaje się do spoinowania tynków mineralnych,  ma  słabą przyczepność do niektórych tworzyw sztucznych, nie należy go stosować z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu, ponieważ powoduje korozję niektórych metali, np. mosiądzu i przebarwienia kamienia naturalnego, nie jest polecany do PE, PP, teflonu. Jako odporny na działanie wilgoci, grzybów i pleśni jest używany do elastycznych uszczelnień w kuchniach, łazienkach i pralniach. Ma dobrą przyczepność do typowych podłoży sanitarnych- szkła, ceramiki i powierzchni szkliwionych, betonu i cegły, drewna i niektórych metali. Zalecany do spoinowania zlewozmywaków, wanien i brodzików emaliowanych, fugowania styku między umywalką a ścianą, cokołów ceramicznych, szczeliny wokół sedesu, do powierzchni akrylowych i PCW.

Silikon wysokotemperaturowy, będąc odpornym na działanie wysokiej temperatury- do 285°C, na działanie smarów, paliw i olejów, mający dobrą przyczepność do metali, szkła i ceramiki jest stosowany w miejscach, w których wymagane jest hermetyczne uszczelnienie odporne na wysoką temperaturę, we wszelkiego typu instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, sprzęcie kuchennym.

Silikon szklarski nadaje się do powierzchni gładkich i porowatych, wykonywania elastycznych spojeń między elementami ze szkła. Przylega do drewna, cegły, powierzchni emaliowanych i ceramicznych, może być wykorzystywany do uszczelniania instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Nie nadaje się natomiast do PCW i wyrobów akrylowych.

Uniwersalny, budowlany przeznaczony do spoinowania i fugowania materiałów ceramicznych, szkła i niektórych metali, do typowych podłoży porowatych oraz gładkich. Nadaje się do fugowania płytek ceramicznych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń i prac Nie można go stosować do PCW, akrylu oraz metali wrażliwych na korozję. Innymi rodzajami silikonów o wyspecjalizowanym zastosowaniu są: neutralny, sanitarny neutralny, kamieniarski, do luster, o podwyższonym stopniu higieny, do konstrukcji szklanych, dekarski.