MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Ogrzewanie i klima

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu

Kto nie marzy o ciepłym domu, w którym panuje optymalna temperatura, niezależnie od pogody za oknem i pory roku? Być może od razu przychodzą Ci na myśl wysokie koszty ogrzewania, przez co nie zawsze w Twoim domu udaje się utrzymać takie warunki. Na szczęście istnieją rozwiązania, pozwalające na tanie, automatyczne i – co niemniej ważne – przyjazne środowisku ogrzewanie domu czy mieszkania. Jednym z nich są pompy ciepła Łódź. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Co je wyróżnia?

Dlaczego właśnie pompy ciepła?

Najłatwiejszy sposób na utrzymywanie stałych temperatur w mieszkaniu, domu czy biurze to ogrzewanie elektryczne lub gazowe, przy czym ta pierwsza opcja częściej jawi się jako bardziej ekologiczna, a do instalacji gazowej potrzeba pozwoleń i specjalnych przyłączy. Niestety ogrzewanie prądem jest bardzo drogie i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Pewną alternatywą jest pompa ciepła – urządzenie podobne do klimatyzatora, które dzięki uzyskiwanej bardzo wysokiej sprawności potrafi dostarczyć o wiele więcej energii cieplnej, niż zużywa energii elektrycznej. Bardzo często ich sprawność przekracza 500%, co stawia je wśród najekonomiczniejszych źródeł ciepła dla Twojego domu. W dodatku mogą być całkowicie bezobsługowe – podobnie jak w przypadku klimatyzatora sterujesz wszystkim za pomocą pilota, którym programujesz pożądaną temperaturę. Sterownik i komputer o wszystkim decydują automatycznie, a dla Ciebie oznacza to jedno – w domu będzie przyjemnie, ciepło i stabilnie o każdej porze dnia i nocy.

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Na rynku występuje kilka rodzajów pomp ciepła – niektóre są powietrzno – powietrzne (jak np. klimatyzatory) – wychwytują więc energię z powietrza i po jego schłodzeniu odebraną energię przekazują do wnętrza pomieszczenia w postaci ciepłego podmuchu, innym rodzajem są powietrzno – wodne – tu działanie jest podobne, z tym, że energia jest oddawana do instalacji centralnego ogrzewania. Ostatnim rodzajem są pompy wodno – wodne, które pobierają energię z wody gruntowej i oddają do instalacji centralnego ogrzewania w domu. Ten ostatni rodzaj działa najstabilniej i cechuje się najwyższą sprawnością, właśnie z uwagi na stałą temperaturę wód gruntowych przez cały rok. W przypadku pomp powietrznych wydajność może ulec obniżeniu, kiedy np. temperatura spadnie poniżej określonego pułapu (najczęściej jest to kilka stopni poniżej zera). Zanim zdecydujesz się na jakiś konkretny model, dokładnie przeanalizuj specyfikację techniczną pod kątem Twoich potrzeb.