MP Four

Poradnik nowoczesnego domu

Ogrzewanie i klima

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w domu

Klimatyzacja to bardzo praktyczne urządzenie, którego celem jest poprawa komfortu pracowników w biurach czy też coraz częściej – również członków rodziny we własnym domu. Utrzymywanie we wnętrzu optymalnej temperatury niesie za sobą wiele korzyści, między innymi pozwala na spokojny sen, utrzymanie koncentracji na wysokim poziomie oraz dobre samopoczucie. Jednak podobnie jak o większość urządzeń, o klimatyzacje również należy odpowiednio dbać – w przeciwnym razie zamiast pomagać zacznie szkodzić, zanieczyszczając powietrze groźnymi dla zdrowia zarodkami grzybów i pleśni. Jak to robić dobrze?

Jak ograniczyć rozwój szkodliwych grzybów w systemie klimatyzacji?

Spotkałeś się z komentarzami, że używanie klimatyzacji jest niezdrowie, ponieważ powoduje bóle głowy czy alergie? Dzieję się tak tylko wtedy, gdy jej użytkownicy zapominają o właściwej konserwacji urządzenia. Prace te jednak nie są na tyle skomplikowane, aby je zaniedbywać – większość z nich tak naprawdę można przeprowadzić samodzielnie. Od czego zacząć? Od regularnego usuwania kurzu i brudu z obudowy oraz okolic wylotu i wlotu powietrza. Monitorować należy też stań filtrów – jeżeli są one zabrudzone, koniecznie trzeba je wymienić na nowe. Do mycia klimatyzacji nie wolno używać mocnych detergentów, na przykład rozpuszczalników czy chloru. Wystarczy zwykły płyn do naczyń, miękka ściereczka oraz ciepła woda.

Odpowiednie dbanie o klimatyzacje nie ogranicza się jednak tylko do czyszczenia jej z zewnątrz lub wymiany filtrów. Przynajmniej dwa razy w roku należy przeprowadzić generalny serwis klimatyzacji, którym zajmują się specjaliści. Na czym on polega? Między innymi na sprawdzeniu przewodów i instalacji, połączeń układów, sterowników oraz parownika. Szczególnie klimatyzatory typu split – czyli montowane na ścianie i składające się z dwóch części – wymagają kompleksowego serwisu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Istnieje kilka sposób na odgrzybienie domowej klimatyzacji – profesjonaliści korzystają ze specjalnych preparatów do odgrzybiania, ozonowania czy też metod ultradźwiękowych.